Nieruchomości Ogólne

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki

Jak sprawdzić kto jest właścicielem działki
5/5 - (5 votes)

Planujesz zakup działki? A może masz inny powód aby ustalić kto jest właścicielem działki? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak sprawnie uzyskać tego typu informację. Z góry jednak uprzedzam, że nie jest to proste zadanie.

Właściciel działki w księdze wieczystej

Podstawowym i najpewniejszym źródłem informacji o tym, kto jest właścicielem działki jest księga wieczysta.

Nie wiesz jak uzyskać wgląd do księgi wieczystej? Dowiesz się tego z artykułów Wgląd do księgi wieczystej – gdzie uzyskać? oraz Przeglądanie księgi wieczystej.

Informacje o prawie własności działki znajdują się w Dziale II księgi wieczystej. Dowiesz się tam nie tylko o charakterze uprawnień właścicielskich (czy jest to prawo własności sensu stricto , czy też prawo użytkowania wieczystego), ale także o danych właściciela lub właścicieli. Powinieneś zajrzeć do tego działu zwłaszcza, gdy przymierzasz się do zakupu działki. Uprawnienie do sprzedaży działki lub obciążenia jej innym prawem zasadniczo przysługuje tylko właścicielowi. Toteż, nigdy nie zaszkodzi nadmiar ostrożności i nawet, gdy na 99% jesteśmy pewni danych właściciela, dobrze jest upewnić się w tym zakresie zaglądając do rejestru ksiąg wieczystych.

Dostęp do księgi wieczystej

Jest tu jednakże pewien haczyk. By uzyskać dostęp do księgi wieczystej musimy znać nr księgi wieczystej interesującej nas działki. O ile upewniamy się co do faktu, kto jest właścicielem działki – sprawa nie wydaje się być skomplikowana. Wystarczy poprosić o tę informację właściciela, który powinien nią dysponować. Natomiast, jeżeli właściciel działki nie zna numeru księgi wieczystej, bądź nie wiemy kto jest właścicielem działki – koniecznym stanie się ustalenie tego numeru.

ZNAJDŹ KSIĘGĘ WIECZYSTĄ PO ADRESIE NIERUCHOMOŚCI

Zastanawiasz się jak ustalić numer księgi wieczystej? Odpowiedź znajdziesz w artkule Numer księgi wieczystej – jak ustalić?.

Mając solidny interes prawny w uzyskaniu informacji o właścicielu nieruchomości, możemy także wnioskować o odpis z księgi wieczystej w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla danego obszaru. Wówczas niezbędną okaże się podstawowa wiedza o działce – znajomość jej adresu, numeru ewidencyjnego etc. Warto jednak pamiętać, że interes prawny w postaci chęci zakupu działki może okazać się niewystarczającym dla uwzględnienia takiego wniosku.

Wypis z rejestru gruntów pomoże ustalić właściciela

Aby uzyskać wypis z rejestru gruntów niezbędnym jest adres administracyjny interesującej nas działki. W uzyskaniu adresu administracyjnego działki pomocnym okaże się GEOPORTAL, znajdujący się pod rządowym adresem https://www.geoportal.gov.pl/. O szczegółach obsługi tego portalu dowiesz się z artykułu Księga wieczysta po numerze działki lub bez numeru.

Znając adres administracyjny działki, pomocy w ustaleniu kto jest właścicielem działki może udzielić nam Państwowa Ewidencja Gruntów (PEG). Podmiot ten zajmuje się prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków.

Co daje nam wypis z rejestru gruntu?

Dokumentem, który możemy uzyskać od PEG w celu poznania danych właściciela działki, jest wypis z rejestru gruntów. Musimy wówczas wykazać się interesem prawnym w celu uzyskania takiej informacji. Podobnie jak w przypadku odpisu z księgi wieczystej z Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sadu Rejonowego, sama chęć zakupu działki może okazać się niewystarczająca do otrzymania wypisu z rejestru gruntów.

Wniosek o wypis z rejestru gruntów należy złożyć w starostwie powiatowym albo urzędzie miasta, na terenie którego znajduje się interesująca nas działka. Wynika to stąd, iż w świetle prawa geodezyjnego to starosta posiada uprawnienia w zakresie udostępnienia tego typu danych, w tym danych osobowych właściciela działki.

Pożądany wniosek można złożyć de facto w każdym momencie – albo zanosząc go bezpośrednio do starostwa lub urzędu, albo wysyłając pocztą. Wzór znajdziesz na stronie rządowej https://obywatel.gov.pl/. Wniosek podlega też opłacie – 140 zł za elektroniczną wersję wypisu lub 150 zł za wydruk.

Interesujesz się tematyką nieruchomości? Czytaj też: Wyciąg, odpis księgi wieczystej a wydruk;Służebność mieszkania a licytacja komornicza;Księga wieczysta po adresie – wszystko co musisz wiedzieć

Marta Bieńkiewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz