Księgi Wieczyste Prawo Rzeczowe

Księga wieczysta po adresie – wszystko co musisz wiedzieć

Księga wieczysta po adresie - wszystko co musisz wiedzieć

Rejestr ksiąg wieczystych jest publiczny i dostępny dla każdego zainteresowanego sprawdzeniem ich stanu. Zasadniczo jednak, by skorzystać z tego uprawnienia, musimy znać numer księgi wieczystej. Tego wymaga od nas chociażby oficjalna przeglądarka ksiąg wieczystych pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Numer księgi wieczystej nie jest jednak tak powszechnie używaną informacją o nieruchomości, jak jej adres. Czy zatem istnieje możliwość wglądu do księgi wieczystej bez znajomości jej numeru? Po lekturze dzisiejszego wpisu, księga wieczysta po adresie będzie w Twoim zasięgu!

Zobacz też:Księga wieczysta po numerze działki lub bez numeru

Księga wieczysta po adresie – droga tradycyjna

Tradycyjne metody uzyskania dostępu do księgi wieczystej koncentrują się wokół zdobycia jej numeru od właściwych organów państwowych. Może to być:

  • Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego
  • Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego.

We wszystkich wyżej wskazanych organach, konieczne jest określenie ich właściwości. Wniosek o uzyskanie numeru księgi wieczystej może być bowiem złożony do organu, w którego okręgu znajduje się interesująca Cię nieruchomość.

Pamiętaj, ze zawsze możesz skrócić drogę poszukiwań księgi wieczystej po adresie i kupić dostęp do księgi wieczystej poprzez ksiegiwieczyste.pl.

Koszt takiej operacji to 39,99 zł, a dostęp do księgi masz bez wychodzenia z domu

Księga wieczysta po adresie a interes prawny wnioskodawcy

Numer księgi wieczystej nieruchomości zostanie Ci udostępniony tylko wtedy, gdy udowodnisz interes prawny w jego uzyskaniu. Warto jednak wiedzieć, że samo zainteresowanie kupnem nieruchomości, której wniosek dotyczy lub chęć zaspokojenia swojej ciekawości, mogą zostać uznane za niewystarczające do udostępnienia numeru księgi wieczystej. Samo pojęcie interesu prawnego nie zostało w pełni sprecyzowane. Sąd najwyższy w wyroku z dnia 11 kwietnia 2017 r. (I PK 12/16) wskazał na przykład, iż „interes prawny może polegać na usunięciu niepewności co do prawa majątkowego, które jeszcze się nie zaktualizowało, a także praw o charakterze niemajątkowym”. W związku z tym, podstawy udostępnienia informacji dla uzasadnienia swojego wniosku możemy szukać w innych orzeczeniach sądowych, przepisach prawa, bądź po prostu – zdać się na własną intuicję i przychylność organu, który będzie rozpatrywał nasz wniosek.

Księga wieczysta po adresie w Sądzie Rejonowym

Sąd wieczystoksięgowy nie dysonuje w zasadzie żadnym formularzem, który umożliwiałby dostęp do samego numeru księgi wieczystej. Wobec tego możemy wnioskować albo o odpis księgi wieczystej na formularzu albo złożyć samodzielny wniosek o udostępnienie numeru księgi wieczystej.

Odpis księgi wieczystej, poza samym numerem, będzie zawierał cały szereg innych, aktualnych informacji zawartych w rejestrze dla interesującej nas nieruchomości. Podlega on także stosownej opłacie w wysokości 30 zł.

Nie wiesz jakie informacje zawiera odpis księgi wieczystej? A może chcesz wiedzieć do czego służy ten dokument? Koniecznie zapoznaj się z artykułem Wyciąg, odpis księgi wieczystej a wydruk!

Sam wniosek o udostępnienie informacji o numerze księgi wieczystej z kolei będzie podlegał opłacie skarbowej w wysokości 20 zł.

Księga wieczysta po adresie w Starostwie Powiatowym

W Starostwie Powiatowym możemy uzyskać informację o numerze księgi wieczystej składając wniosek o wypis z rejestru gruntów, budynków lub lokali. Poza numerem księgi wieczystej, w odpowiedzi na wniosek możemy otrzymać także informacje o właścicielu nieruchomości. Opłata od takiego wniosku wynosi 50 zł.

Księga wieczysta po adresie przez Internet

Księga wieczysta po adresie jest także w naszym zasięgu dzięki prywatnym firmom, które uzależniają dostęp do rejestru od innych informacji niż Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki nim, nie musimy znać numeru księgi wieczystej. Wystarczy, że wskażemy adres interesującej nas nieruchomości.

Wyszukanie księgi po adresie jest bardzo proste, w zasadzie wystarczy skorzystać z wyszukiwarki (https://ksiegiwieczyste.pl).  Pamiętaj, że koszt jednego wyszukania to 39,99 zł.

Pamiętaj jednak, że księga wieczysta udostępniona przez prywatną firmę nie cieszy się rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych! Uzyskując za pośrednictwem portalu numer księgi wieczystej, możesz jednak sprawdzić aktualność rejestru dla nieruchomości w oficjalnej przeglądarce ksiąg wieczystych pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości, dostępnej pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do .

Marta Bieńkiewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz