Ogólne

Odwołanie od wyniku matury

Odwołanie od wyniku matury
Rate this post

Egzamin maturalny to przełomowy moment w życiu każdego ucznia. Co prawda, ma on zazwyczaj za sobą choć jeden egzamin sprawdzający gruntownie jego wiedzę na etapie szkoły podstawowej, czy gimnazjalnej, jednak nikt nie odmówi maturze doniosłości i powagi. Pozytywny wynik z tego egzaminu otwiera wiele możliwości przed młodymi ludźmi. Czasem zdarza się jednak tak, że choć jest to jeden z najważniejszych egzaminów – nie każdy jemu podoła. Jeśli chcemy zdać maturę musimy zdobyć co najmniej 30% na egzaminie. Nie dla wszystkich będzie to wynik satysfakcjonujący i nie każdy zgadza się z oceną egzaminatora. Możliwość zmiany uzyskanego wyniku daje nam odwołanie od wyniku matury. Odwołać się może zarówno ten, kto matury nie zdał, jak i ten, kto ją zdał, ale nie jest zadowolony z uzyskanego wyniku. Jak się odwołać od wyniku matury?

Odwołanie od wyniku matury – wniosek o wgląd do pracy

Jeżeli po odebraniu świadectwa maturalnego jesteśmy negatywnie zaskoczeni swoim wynikiem, możemy złożyć wniosek o wgląd do pracy. Wniosku nie możemy sporządzić w dowolnej formie. Na stronie internetowej właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej znajdziemy formularz, który należy wypełnić. Wniosek taki może złożyć sam zdający egzamin, jego rodzic lub opiekun prawny. Składa się go do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Złożyć możemy go osobiście, za pośrednictwem innej osoby albo drogą pocztową.

Po złożeniu wniosku wyznaczany jest termin (z konkretną godziną!), kiedy to wgląd będzie możliwy. Należy pamiętać, że czas oczekiwania między dniem złożenia wniosku a dniem wglądu nie może być dłuższy niż 14 dni. W sytuacji, jeśli spóźnimy się na wyznaczony termin wglądu,Okręgowa Komisja Egzaminacyjna może wyznaczyć ponowny termin. Co ważne, egzamin maturalny przechowywany jest przez 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników. Oznacza to, że po upływie 6 miesięcy wgląd nie będzie możliwy.

Należy pamiętać, że podczas wglądu do naszej pracy możemy sporządzać notatki, a nawet robić jej zdjęcia, aby móc potem skonsultować zasadność dalszego działania.

Wnioseko weryfikację sumy punktów

Jeśli po analizie swojej pracy maturalnej dojdziemy do wniosku, że egzaminator ewidentnie się pomylił możemy złożyć wniosek o weryfikację tej oceny. Bezwzględnie należy pamiętać, że mamy na to tylko dwa dni od dnia dokonania wglądu do pracy.Samej weryfikacji dokonuje egzaminator inny, niż pierwotnie oceniający naszą pracę.

Cały proces może się dwojako skończyć – albo korzystnie, albo wymagać od nas dalszego działania. W przypadku, gdy uprzednio nie zdaliśmy matury i okaże się, że nasza praca została wadliwie oceniona, a powinniśmy zdać egzamin – otrzymamy świadectwo maturalne. Jeśli co prawda zdaliśmy maturę, ale źle policzono nam punkty, poprzednie świadectwo zostanie anulowane i na jego miejsce otrzymamy nowe.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Może się jednak zdarzyć tak, że „pierwsza instancja” nie uzna naszego odwołania inie dopatrzy się nigdzie błędu po stronie egzaminatora. Co wtedy?  Pozostaje nam odwołanie do Komisji Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jest to swojego rodzaju nowość,wprowadzona od 2017 r. W tym trybie odwołanie wnosi się za pośrednictwem dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Na to mamy 7 dni od momentu dowiedzenia się o negatywnym wyniku rozpoznania wniosku. Skoro odwołanie składamy za pośrednictwem dyrektora warto wiedzieć, że może on sam  je uwzględnić na naszą korzyść. Winnym przypadku odwołanie przekazywane jest do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego dokonuje ponownej oceny naszej pracy. Łączny czas na rozpatrzenie odwołania wynosi 28 dni od dnia przekazania przez dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Niestety, w przypadku ponownej negatywnej oceny, nie służy nam już dalsze odwołanie. Opinia Kolegium jest ostateczna i nie przysługuje nam na nią skarga do sądu administracyjnego.

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz