Umowy

Ustna umowa pożyczki. Czy jest ważna?

Ustna umowa pożyczki
5/5 - (3 votes)

Jakie skutki będzie miała ustna umowa pożyczki? Umowa pożyczki jest zdefiniowana jako zobowiązanie dającego pożyczkę do przeniesienia określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku na własność biorącego pożyczkę, zaś biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Czy ustna umowa pożyczki powyżej 1000 zł jest nieważna?

Przepisy prawa nie zastrzegają dla ważności tej umowy żadnej szczególnej formy. W przypadku pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych należy zachować formę dokumentową. Istotą tej formy jest złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Wynika stąd, że ustna umowa pożyczki jest prawnie dopuszczalna. Niedochowanie formy dokumentowej, nawet przy pożyczce powyżej tysiąca złotych, nie skutkuje jej nieważnością.

Jeżeli zastawiasz się czy zdecydować się na udzielenie pożyczki w formie pisemnej czy ustnej koniecznie przeczytaj również: Umowa pożyczki

Ustna umowa pożyczki – trudności przed sadem

Jednakże ustna umowa pożyczki będzie znacznie trudniejsza do udowodnienia przed sądem. Tym bardziej, że niesporządzenie w formie dokumentowej, czy pisemnej umowy pożyczki powyżej tysiąca złotych, skutkuje niemożnością skorzystania w trakcie postępowania z dowodu z zeznań świadków, czy przesłuchania stron na fakt zawarcia tej umowy.

Wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja, gdy obie strony postępowania zgodzą się na przeprowadzenie tego dowodu. Kolejny wyjątek stanowi sytuacja, gdy dowodu z zeznań, czy przesłuchania żąda konsument w sporze z przedsiębiorcą. Ostatnim wyjątkiem jest uprawdopodobnienie zawarcia umowy pożyczki za pomocą innego dokumentu. Tym dokumentem może być, zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2017 r. VI ACa 1959/15:

„każda wzmianka, zapisek czy informacja zawierająca treść bezpośrednio lub pośrednio wskazującą, że określona czynność prawna doszła do skutku, przy czym pismo, o którym mówi art. 74 § 2 k.c., nie ma stanowić dowodu dokonania czynności prawnej, lecz jedynie stwarzać podstawy do przypuszczeń, że czynność nastąpiła, zaś sam fakt jej podjęcia ma być dopiero udowadniany zeznaniami świadków i stron lub innymi dowodami, a zatem środkami przewidzianymi w katalogu dowodów”.

Umowa ustna  pożyczki – cel przeznaczania środków

Na marginesie warto dodać, ze cel, na jaki pożyczka zostanie przeznaczona, zależy od uznania biorącego. Może ją przeznaczyć nawet na uregulowanie innych, wcześniejszych zobowiązań, jakie pożyczkobiorca ma w stosunku do pożyczkodawcy. Wskazał na to  Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 05 kwietnia 2017 r. I ACa 856/16.

Podsumowanie

Podsumowując – ustna umowa pożyczki jest w świetle prawa umową ważną. Warto jednak być ostrożnym, i na wypadek późniejszych sporów sądowych sporządzić ją w formie dokumentowej lub potwierdzić jakimkolwiek dowodem w formie pisemnej.

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz