Komornik

Skarga na czynność komornika – gdzie ją złożyć?

kartka i długopis
5/5 - (7 votes)

W ostatnio opublikowanym artykule na łamach Portalu mogłeś zapoznać się z pojęciem skargi na czynności komornicze (zob. Skarga na czynności komornicze – kiedy i jak ją napisać, gdzie złożyć, jak opłacić?). W związku ze zmianami w materii postępowania egzekucyjnego po 8 września 2016 r. odpowiedź na pytanie „gdzie ją złożyć?” nie jest wcale tak prosta jak mogłoby się wydawać i wymaga uzupełnienia.

Jest to kwestia o tyle istotna, że niewłaściwe złożenie skargi na komornika może skutkować odrzuceniem skargi przez sąd z urzędu, co skutkuje pozostawieniem jej bez rozpatrzenia.

Organem właściwym do złożenia skargi na czynności komornika będzie albo sąd rejonowy właściwy dla naszej sprawy albo sam komornik, którego działanie chcemy zaskarżyć – różnica zależy od tego, kiedy zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne w naszej sprawie.

Jeżeli więc postępowanie egzekucyjne w sprawie wszczęte zostało przed 8 września 2016 r. – skargę wnosi się do właściwego sądu rejonowego (tj. sądu, przy którym działa skarżony komornik).

W przypadku gdy postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte 8 września 2016 r. lub później – skargę wnosi się wprost do komornika, którego działanie lub zaniechanie chcemy zaskarżyć. Komornik z kolei w ciągu 3 dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności (o ile nie zostało sporządzone wcześniej) i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu. W przypadku jednak, gdy komornik skargę uwzględni – nie musi dokonać przekazania, a o uwzględnieniu skargi zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy (art. 767§5 k.p.c.) .

Dla kompleksowego omówienia zagadnienia, wyjaśnienia wymaga jeszcze moment wszczęcia postępowania egzekucyjnego – jest to data złożenia wniosku egzekucyjnego przez wierzyciela do komornika sądowego, do którego to dołącza się tytuł wykonawczy (a więc orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności). Pamiętaj więc o konieczności przejrzenia dokumentacji związanej z egzekucją przed wniesieniem ewentualnej skargi, by uniknąć pomyłki dotyczącej właściwości organu uprawnionego do jej przyjęcia!

Niedochowanie terminu lub formy złożenia skargi na czynności komornika nie zawsze muszą oznaczać przyzwolenia na wadliwe (w tym często oburzające) postępowanie komornika. Zgodnie z utartym orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku, gdy sąd uzna, że skarga wskazuje na uchybienie uzasadniające podjęcie działań zmierzających do zapewnienia należytego wykonania egzekucji, może wydać komornikowi odpowiednie zarządzenia z urzędu (art. 759§2 k.p.c.).

Marta Bieńkiewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz

Potrzebujesz Pomocy?

Pledziewicz Kancelaria

Pledziewicz Kancelaria to specjalizująca się w prawie bankowym, wierzytelnościach i sprawach komorniczych kancelaria radcowska. Kancelaria prowadzi sprawy w całej Polsce. Zapoznaj się z ofertą