Wady Oświadczenia Woli Windykacja

Windykator zmusił do ugody – jak się bronić?

Windykator zmusił do ugody
5/5 - (2 votes)

Wbrew zapewnieniom firmy windykacyjnej, podpisanie ugody to  nie zawsze  korzystne rozwiązanie. Warto być ostrożnym i dokładnie przeanalizować jej treść. Jak się bronić, gdy windykator zmusił do ugody?

Zgodnie z ugruntowanym poglądem doktryny, do ugody stosuje się ogólne przepisy dotyczące wad oświadczenia woli. Jedynie wada oświadczenia woli w postaci błędu poddana została osobnej regulacji (por. Bielska-Sobkowicz, Teresa. Art. 917. W: Kodeks cywilny. Komentarz. Tom V. Zobowiązania. Część szczegółowa, wyd. II. Wolters Kluwer Polska, 2017)

Windykator zmusił do ugody – czym są wady oświadczenia woli?

Wady oświadczenia woli obejmują swoim pojęciem między innymi oświadczenia woli złożone w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli. Ustawodawca za taki stan przyjmuje w szczególności chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy i inne, nawet przemijające zaburzenia czynności psychicznych. Ugoda zawarta w takim stanie jest nieważna. Nieważna jest także ugoda zawarta dla pozoru. Można także uchylić się od skutków zawarcia ugody, jeśli podpisaliśmy ugodę pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej. Groźba niebezpieczeństwa osobistego lub majątkowego może dotyczyć nas lub innej osoby.

Zawarcie z firmą windykacyjną ugody pod wpływem błędu może skutkować możnością uchylenia się od jej skutków prawnych. Jednak błąd, pod wpływem którego zawarliśmy ugodę musi dotyczyć stanu faktycznego, który obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność (dla likwidacji których ugoda została zawarta) nie powstałyby, gdyby strony w chwili zawierania ugody wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy. Należy jednak pamiętać, że przecenienie w chwili zawierania ugody własnych możliwości płatniczych nie jest błędem i nie prowadzi do możności uchylenia się od skutków prawnych, na co wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 maja 1998 r. II CKN 44/98.

Windykator zmusił do ugody – jak się bronić, gdy ugoda została podpisana?

W przypadku, gdy zawarliśmy ugodę z firmą windykacyjną działając pod wpływem groźby – należy złożyć drugiej stronie oświadczenie na piśmie o uchyleniu się od skutków prawnych podpisanej ugody. Możemy tego dokonać w ciągu roku od chwili, kiedy stan obawy wywołany groźbą ustał. W sytuacji zaś, gdy ugodę podpisaliśmy pod wpływem błędu również składamy firmie windykacyjnej stosowne pisemne oświadczenie. Musimy dokonać tego w ciągu roku od dnia wykrycia błędu.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 października 1972 r. III PRN 66/72 ugoda jest umową, której postanowienia są wiążące dla stron, dopóki ugoda nie zostanie prawnie podważona. Ugoda zawarta z windykatorem dla pozoru lub w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli jest z mocy prawa nieważna, na co warto się powołać przed sądem.

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz