Windykacja Wzory pism Zobowiązania

Wezwanie do zapłaty 2018 – wypełniony wzór z objaśnieniem

kalkulator i rachunki
5/5 - (5 votes)

Wezwanie do zapłaty to dokument prywatny, który kierujemy do naszego dłużnika w celu polubownego wyegzekwowania wierzytelności, tj. bez angażowania wymiaru sprawiedliwości.

Czy opłaca się pisać wezwanie do zapłaty? Oczywiście, że tak. Zdecydowana większość dłużników po otrzymaniu wezwania dokonuje przynajmniej częściowej spłaty długu lub zwraca się w odpowiedzi z prośbą o rozłożenie długu na raty (co przerywa bieg przedawnienia). Ponadto, zgodnie z najnowszymi zmianami w procedurze cywilnej, w pozwie o zapłatę należy wskazać, czy podejmowaliśmy próby polubownego rozwiązania sporu. Ostatecznie – wezwanie do zapłaty kosztuje nas niewiele pracy i środków pieniężnych, a wysyłając je możemy tylko zyskać. Dlatego – tak, opłaca się pisać ten krótki list do naszego dłużnika.

Wezwanie do zapłaty jest zwykłym listem, dlatego nie znajdziemy regulacji prawnych dotyczących jego formy. W praktyce obrotu przyjęły się jednak pewne zwyczaje, zgodnie z którymi warto konstruować treść takiego pisma. Wypełniony wzór wezwania znajduje się w załączeniu do niniejszego artykułu. Poniżej pokrótce omówimy wszystkie jego elementy:

  1. Miejscowość i data – są ważne pod kątem późniejszego ewentualnego procesu sądowego, szczególnie jeśli idzie o datę. Wskazuje ona kiedy dokonaliśmy próby ugodowego rozwiązania sporu.
  2. Adres wierzyciela, czyli osoby, która wzywa do zapłaty – w tym miejscu powinniśmy wskazać nasze imię i nazwisko, bądź nazwę firmy. Należy również wskazać adres do kontaktu. Możemy także podać adres e-mail czy numer telefonu, jeśli chcemy dłużnikowi ułatwić z nami kontakt.
  3. Nazwa i adres dłużnika, czyli osoby, która jest wzywana do zapłaty – to bardzo istotny element. Wezwanie do zapłaty najlepiej wysłać na adres zamieszkana, jeśli dłużnikiem jest osoba fizyczna, bądź adres siedziby, jeśli dłużnikiem jest, np. spółka prawa handlowego. Co jeśli nie dysponujemy adresem zamieszkania naszego dłużnika? Wówczas wyślijmy wezwanie na wszystkie znane nam adresy, pod którymi możemy zastać dłużnika, np. adres pod którym prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
  4. Tytuł pisma – nasze piso powinno być zatytułowane „wezwanie do zapłaty”. Jest to bardzo ważne, żeby nasza wola została wyrażona w sposób nie budzący wątpliwości.
  5. Wskazanie źródła zadłużenia – na wstępie należy po krótce, aczkolwiek konkretnie, wskazać tytuł, z którego wywodzimy swoje prawo do żądania zapłaty od dłużnika. Może to być umowa pożyczki, czy też umowa o współpracę i wystawiona w jej ramach faktura (jak w załączonym przykładzie), bądź prawo do zachowku po zmarłym. Jest to bardzo ważne – również tytuł, na podstawie którego żądamy zapłaty nie powinien budzić najmniejszych wątpliwości.
  6. Kwotowe wskazanie zadłużenia – należy dokładnie wskazać kwotę, której zapłaty żądamy.
  7. Wskazanie sposobu zapłaty – najczęściej będzie to rachunek bankowy, ale nie jest to jedyny możliwy wariant. Możemy, np. wezwać dłużnika do wysłania przekazu pocztowego na dany adres.
  8. Termin zapłaty – jest to jeden z podstawowych elementów wezwania do zapłaty. Termin zapłaty wyznacza według własnej woli wierzyciel. Przyjęło się jednak, że nie powinien być on krótszy niż 7 dni od dnia, w który dłużnik mógł się z wezwaniem zapoznać.
  9. Wskazanie rygoru – jeśli jesteśmy gotowi wejść na drogę sądową, warto o tym poinformować dłużnika. Może to być dla niego sygnał, że jest to ostatni moment do spłaty zadłużenia nie powiększonego o koszty windykacji należności.
  10. Podpis – wezwanie do zapłaty powinien podpisać wierzyciel, bądź osoba upoważniona do jego reprezentacji.
  11. Załączniki – do wezwania dobrze jest załączyć kopie dokumentów, na które powołaliśmy się w treści pisma.

W skrócie

łatwe prawo wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym lub nawet poleconym za potwierdzeniem odbioru, zachowując dla siebie kopię tego pisma.

Pamiętajmy, że wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia. Jeśli dłużnik nie reaguje, nie zwlekajmy i skierujmy sprawę na drogę sądowa zanim nasza wierzytelność ulegnie przedawnieniu.

Pobierz wzór – Wezwanie do zapłaty

word_dl

r. pr. Magdalena Pledziewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz