Sprawa Sądowa Wzory pism

Jak uzyskać klauzulę wykonalności?

5/5 - (4 votes)

Problematyka ta rozbija się zasadniczo o dwie kwestie – po pierwsze kiedy klauzula wykonalności nadawana jest automatycznie – z mocy prawa, a po drugie, co zrobić gdy nie jest.

Podstawą prawną do dalszej części tekstu będzie art. 782 KPC, który pozwolę sobie przytoczyć:

Art. 782. § 1. Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela. Tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

  • 2. Nakazowi zapłaty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się.

Nakazy zapłaty wydane w postępowaniu nakazowym bądź upominawczym, są więc w pozycji uprzywilejowanej. Posiadają one klauzulę wykonalności same w sobie i z mocy prawa już po uprawomocnieniu się, zatem w tym wypadku, w ogóle nie musimy się o nią martwić. Także jeżeli postępowanie zostało lub mogło zostać wszczęte z urzędu. Są również inne wyjątki – przykładem może być tytuł egzekucyjny zasądzający alimenty. Warto przy tym pamiętać, że obecnie w ogóle nie nadaje się tytułów wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, na skutek zmiany przepisów w tym zakresie.

Dlaczego jednak określiłem powyższe przykłady mianem wyjątku? Gdyż główna reguła w przepisie wskazuje jednak, że klauzulę wykonalności uzyskuje się w trybie wnioskowym.

Do tego nawet, gdy klauzula jest nadana z urzędu, warto pamiętać, że najbezpieczniej i tak wystąpić do Sądu o jej doręczenie. Zdarza się bowiem, że Sądy bez takiego wniosku nie wysyłają klauzuli wykonalności, mimo że jest ona już nadana. Przy czym właściwy jest ten Sąd, przed którym toczyło się postępowanie w sprawie – może być to więc zarówno Rejonowy, Okręgowy jak i Apelacyjny.

Sam wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności znajdą państwo jako załącznik, do niniejszego artykułu.

Jak wygląda kwestia opłat? Samo nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu będącemu orzeczeniem sądu nie podlega opłacie sądowej ani opłacie kancelaryjnej. Kluczowe jest jednak dołączenie do wniosku odpisu nakazu lub wyroku. Jeżeli tego nie zrobimy, należy uiścić opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł za stronę. Należy więc z góry uiścić 6 zł (np. naklejając znaczki) za każdą stronę, czyli zwykle 6 bądź 12 złotych. Oczywiście jak już wspomniałem wcześniej, lepiej po prostu załączyć nakaz lub wyrok, któremu klauzula ma zostać nadana.

Pobierz wzór – Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

word_dl

Aleksander Serwiński

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz