Sprawa Sądowa

Skutki umorzenia postępowania o zapłatę

temida
5/5 - (2 votes)

Co do zasady, postępowanie o zapłatę toczące się przed sądem powinno zakończyć się w drodze wydania wyroku, nakazu zapłaty lub w drodze postanowienia. Nie zawsze jednak istnieje potrzeba lub możliwość merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy i jedynym właściwym wyjściem jest umorzenie toczącego się postępowania.

Zgodnie z przepisem art. 355 k.p.c. postanowienie o umorzeniu postępowania sąd wydaje w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest cofnięcie pozwu przez powoda ze skutkiem prawnym. Oznacza to, że powód po wniesieniu pozwu zdecyduje o zaniechaniu dochodzenia roszczenia. Nie zależy to jednak od jego autorytarnej decyzji, gdyż to, czy cofnięcie powództwa będzie możliwe, może zależeć od zgody pozwanego, jak i od uznania sądu, o czym pisałam szerzej.

Kolejnym przypadkiem jest to, gdy wydanie wyroku stało się zbędne – przykładowo w sytuacji, gdy między powodem a pozwanym doszło do zawarcia ugody sądowej. Wydanie wyroku może być także niedopuszczalne, a dzieje się to w sytuacji, gdy nie da się usunąć braku jednej z bezwzględnych przesłanek procesowych.

Wobec zaistnienia jednej z wyżej wymienionych sytuacji sąd ma obowiązek umorzyć postępowanie. Jakie pociąga to za sobą skutki, gdy jesteśmy stroną w postępowaniu o zapłatę?

Przede wszystkim umorzeniu ulega całość postępowania, a nie jego część, a. W przypadku cofnięcia powództwa skutki są wymienione wprost w przepisie art. 203 § 2 k.p.c., a mianowicie pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Co więcej, na żądanie strony pozwanej powód ma obowiązek zwrócić mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. Umorzenie postępowania wskutek cofnięcia powództwa skutkuje tym, jakby pozew o zapłatę nie został wniesiony. W innych przypadkach przewidzianych prawem skutek ten nie jest zniesiony.

Warto jednak pamiętać, iż umorzenie postępowania nie koliduje z tym, ażeby w przyszłości wnieść stosowne powództwo i przeprowadzić postępowanie w takiej samej sprawie. Innymi słowy, umorzenie postępowania nie powoduje, że w sprawie zachodzi stan powagi rzeczy osądzonej.

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz