Sprawa Sądowa

Oddalenie powództwa a umorzenie postępowania cywilnego

sąd młotek
3.6/5 - (12 votes)

Zarówno oddalenie powództwa, jak i umorzenie postępowania stanowią orzeczenia kończące postępowania w danej sprawie. Pozornie może się wydawać, że skutki wydania przez sąd wyroku oddalającego powództwo, jak i postanowienia o umorzeniu postępowania są tożsame – jednak nic bardziej mylnego! Oba orzeczenia kończą postępowanie, jednak warto przyjrzeć się skutkom jakie wywołują, szczególnie mając na względzie pewność obrotu prawnego i możliwość ponownego dochodzenia przez powoda tego samego roszczenia przed sądem.

Umorzenie postępowania – kiedy będziemy mieć z nim do czynienia?

Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania m.in jeśli:

  • powód skutecznie cofnie pozew,
  • wydanie wyroku byłoby zbędne
  • lub wydanie wyroku byłoby niedopuszczalne z innych przyczyn

Postanowienie to kończy sprawę, ale nie rozstrzyga jej merytorycznie – ponadto nie stanowi przeszkody dla wniesienia przez powoda po raz kolejny powództwa o tej samej treści, przeciwko tej samej osobie. Umorzenie postępowania sprawia, że powództwo nie wywołuje ŻADNYCH SKUTKÓW jakie ustawa wiązałaby z wniesieniem pozwu, w wyjątkiem obowiązku zwrotu kosztów procesu pozwanemu, jeśli wyraził takie żądanie.

Powód cofając pozew, na co wskazuje sama nazwa czynności, rezygnuje z dochodzenia roszczenia w wytoczonym przez siebie procesie – co jednak niekoniecznie musi oznaczać, że rezygnuje z dochodzenia roszczenia w przyszłości. Bowiem cofnięcia pozwu (bez zrzeczenia się roszczenia!) aż do rozpoczęcia pierwszej rozprawy powód może, co do zasady, dokonać „samowolnie” – nie pytając o zdanie pozwanego. Taka czynność, jeśli nie jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo nie zmierza do obejścia prawa, skutkować będzie umorzeniem postępowania. Inaczej kształtuje się sytuacja w momencie, gdy powód cofa pozew jednocześnie zrzekając się przysługującego mu roszczenia – powoduje to bowiem materialnoprawne skutki, co oznacza, że w przyszłości powód mimo, iż postępowanie zostało umorzone nie będzie mógł dochodzić ponownie tego samego roszczenia od pozwanego.

ZASKARŻENIE : postanowienie o umorzeniu postępowania strona niezadowolona z zapadłego rozstrzygnięcia może zaskarżyć zażaleniem.

Oddalenie powództwa

Sąd oddalając powództwo wydaje wyrok w sprawie – co oznacza, że rozstrzyga ją co do istoty. Oddalenie przez Sąd powództwa ma miejsce, gdy jest ono niezasadne – to oznacza, że sąd po merytorycznym przeanalizowaniu sprawy, nie uwzględnia żądania powoda.

PRZYKŁAD: Przedsiębiorstwo XYZ wytacza powództwo o zapłatę 1 000 zł przeciwko Janowi Kowalskiemu z tytułu nieopłacenia abonamentu telewizyjnego za okres  10 miesięcy. Pozwany jednak przedstawia jako dowód na dokonywane przez niego wpłaty we wskazanych przez powoda miesiącach, na rachunek bankowy wskazany w łączącej strony umowie, wnosząc o oddalenie powództwa jako bezzasadnego – w wyniku czego sąd wydaje wyrok oddalający powództwo i rozstrzyga o kosztach postępowania.

ZASKARŻENIE: wyrok oddalający powództwo strona niezadowolona z zapadłego rozstrzygnięcia może zaskarżyć apelacją.

W związku z powyższymi uwagami korzystniejszym, zarówno dla pozwanego, jak i w ujęciu szerszym, będzie wydanie wyroku oddalającego powództwo – który rozstrzygnie sprawę co do istoty. Taki wyrok, w związku z tym, że korzysta z powagi rzeczy osądzonej, uniemożliwi ponowne wytoczenie powództwa o to samo roszczenie, między tymi samymi stronami, co niesie za sobą pozytywne skutki, gwarantując pozwanemu „spokojny sen” oraz umacniając pewność obrotu prawnego i usprawniając działanie sądów, do których nie wpłynie ponownie ta sama sprawa.

apl. radc. Jagoda Frączkowska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz