News

Nowy rok, nowy VAT 2018. Jakie stawki na jakie produkty?

Zmiany w podatku VAT
5/5 - (7 votes)

Od nowego roku czeka nas nowy Vat. Długo zapowiadane zmiany w podatku od towarów i usług, tzw. podatku VAT ujrzały właśnie światło dzienne. Z komunikatu ministra finansów wynika, że i fiskus i podatnik mają na tych zmianach zyskać, co wydaje się być sprzeczne wewnętrznie. Faktem jest jednak, że część produktów przejdzie na niższą, a część na wyższą stawkę podatku.

Jak było dotychczas?

Kuriozalne sytuacje, w których sorbet i lody były inaczej opodatkowane, albo sos musztardowy i sama musztarda, doprowadzały przedsiębiorców do białej gorączki. Tym bardziej, że nawet uzyskane indywidualne interpretacje podatkowe nie były dla fiskusa wiążące. Rząd postanowił wyjść temu na przeciw. Dość znanym przykładem były piekarnie, które posiadając w swoim asortymencie wyłącznie pieczywo, mogły w praktyce oferować produkty o trzech różnych stawkach VAT. Rozstrzygający był termin przydatności do spożycia – co oznaczało, że hermetycznie zapakowana bagietka czosnkowa, której data przydatności była dłuższa niż tydzień, powinna podlegać pod 23% VAT. Z kolei zwykła kajzerka – już pod 5% VAT, a bułki do hot-dogów, które są przydatne do spożycia przez sześć dni – już 8%. Właśnie pieczywo jest przykładem prawdziwie dobrej zmiany – niezależnie od tego czy kupimy gofry, bułki czy bagietkę, stawka VAT wyniesie 5%.

Duże, proste kategorie zapewni nowy VAT

Wszystko wynika z tego, że całe działy towarów mają być traktowane jednakowo, te zaś są opisywane bardzo ogólnikowo. Przykładowo pieczywo znajduje się w jednym punkcie, oprócz niego wybrane kategorie prezentują się np. tak:

2 – Mięso i podroby jadalne,

04 – Produkcja mleczarska; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone,

07 – Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne,

08 – Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów, itd.

Takie obszerne kategorie mają być ułatwieniem zarówno dla fiskusa jak i przedsiębiorcy. Z pewnością do bardziej interesujących kategorii produktów o obniżonej stawce należą: ciastka, owoce, zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, produkty dla niemowląt (żywność, smoczki, pieluchy, foteliki samochodowe), artykuły higieniczne dla kobiet, e-booki i e-czasopisma.

 Nowy VAT – kiedy wejdą zmiany?

Część zmian wejdzie w życie już w kwietniu 2019, jak chociażby korzystna zmiana przepisów, dotyczących e-booków i e-czasopism. Te trafiły do szerokiej kategorii wraz z książkami i klasycznymi gazetami, obciążonej 8% stawką. Jedyny wzrost w tej kategorii odnotują czasopisma specjalistyczne, które do tej pory opodatkowane były stawką 5%. Jednak zdecydowana większość zmian czeka nas od pierwszego stycznia 2020 roku, tak, aby przedsiębiorcy i konsumenci mogli się do nich odpowiednio przygotować.

Nie tylko niższy podatek – szykują się także podwyżki…

Oczywiście nie może być tak kolorowo, rząd przewiduje też podwyżki. Tak będzie np. z częścią przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran czy kurkuma – z 5% na 8%. Wynika to z ujednolicenia podatku VAT na przyprawy.  Podobny los spotka soki z owoców i warzyw, które w swoim składzie nie są w 100% owocowo-warzywne. Tutaj wzrost będzie z 5% do aż 23%. Tylko „czyste stuprocentowe soki” zostaną pod reżimem 5% stawki. Tymczasem woda, kawa, herbata wraz z innymi napojami, znajdą się w dużej ogólnej kategorii, oprocentowanej na poziomie 23%. Analogiczny wzrost czeka owoce morza. Tymczasem podatek na lód, zarówno ten używany do celów spożywczych jak i chłodniczych, wzrośnie z 8% na 23%.

Nowy VAT i nowy system interpretacji podatkowych

Uregulowany został również w końcu klarowny system interpretacji podatkowych. Te, mają stać się bezwzględnie wiążące dla organów. System nazwany WIS – wiążąca informacja stawkowa, ma zapewnić większą pewność w obrocie gospodarczym, by uniknąć przykrych interpretacyjnych niespodzianek. Jest to zdecydowanie pozytywna zmiana, która pozwoli unikać błędów interpretacyjnych i problemów w rozliczeniu z fiskusem.

Warto zaznaczyć, że zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług są częścią kompleksowej zmiany ustawy o ordynacji podatkowej. Inne reformy dosięgną również podatku PIT i CIT, ale także min. wprowadzenia  nowych podatków – daniny solidarnościowej i exit tax’u.

Aleksander Serwiński

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz