Dług Sprawa Sądowa Wzory pism

Sprzeciw od nakazu w postępowaniu upominawczym

sprzeciw od nakazu zapłaty
4.2/5 - (8 votes)

W tym artykule dowiesz się jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym na formularzu. Wskazujemy jakie terminy i warunki musisz zachować i jak prawidłowo wypełnić formularz, aby sąd nie uznał, że Twój sprzeciw jest niekompletny. U dołu znajdziesz gotowy wypełniony wzór dokumentu – sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Kiedy sąd wyda nakaz w postępowaniu upominawczym ?

Postępowanie upominawcze toczy się przed sądem rejonowym, bądź okręgowym wskutek wniesienia przez wierzyciela pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Jest to tryb dochodzenia roszczeń, w którym znacznie szybciej, niż w postępowaniu zwykłym zostaje wydany przeciwko dłużnikowi orzeczenie sądowe. Sąd na posiedzeniu niejawnym (czyli bez udziału stron), ocenia zasadność wniesionego pozwu i jeśli przedstawione w uzasadnieniu okoliczności, bądź załączone dowody nie budzą jego wątpliwości – wydaje przeciwko pozwanemu dłużnikowi nakaz zapłaty, bez jego udziału w sprawie.

O tym, że toczyło się przeciwko Tobie jakiekolwiek postępowanie, najpewniej dowiesz się dopiero w momencie doręczenia nakazu zapłaty. Jeśli nie godzisz się na kwotę na jaką opiewa nakaz, bądź uważasz, że jest bezpodstawny z innych przyczyn (np. z powodu przedawnienia) – niezwłocznie rozpocznij obronę swoich praw, czyli wnieś do Sądu sprzeciw od nakazu zapłaty.

Wzór wypełnionego nakazu zapłaty znajdziesz u dołu strony

Termin

Na wniesienie sprzeciw od nakazu zapłaty masz jedynie 14 dni. Więc pamiętaj – zawsze odbieraj korespondencję!

To, że nawet nie będziesz miał w ręku adresowanego do Ciebie nakazu nie oznacza, że w świetle prawa termin do wniesienia środka zaskarżenia nie rozpocznie swego biegu – przeciwnie!

Istnieje bowiem domniemanie skutecznego doręczenia przesyłki, w przypadku jej podwójnego awizowania, tym samym bieg terminu rozpocznie się w momencie powtórnego niepodjęcia poleconej korespondencji.

Termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty liczyć należy od dnia doręczenia tego nakazu.

Przykładowo:

15 maja 2018 r. odebrałeś list z nakazem zapłaty – 29 maj 2018 r. będzie ostatnim dniem, w którym sprzeciw zostanie wniesiony w terminie, prawidłowo.

Co jeśli przegapisz 14 dniowy termin i wniesiesz sprzeciw później? Sąd go odrzuci, a Ty ostatecznie stracisz możliwość obrony swoich praw, nawet jeśli wydany nakaz zapłaty uważasz za bezpodstawny, czy chciałbyś skorzystać z zarzutu przedawnienia – nie będziesz miał już możliwości przedstawić swojego stanowiska w sprawie, czy jakichkolwiek dowodów.

Chyba, że …
wykażesz, że nie mieszkałeś w czasie ww. doręczeń pod adresem, na który był adresowany nakaz – jednak należy pamiętać, że w tej sytuacji nie wystarczą przed sądem  same gołe słowa. Muszą być one poparte dowodami na to, że faktycznie zamieszkiwało się gdzie indziej, przykładowo dokumenty potwierdzające stały pobyt za granicą (dokumenty od pracodawcy, polisę ubezpieczeniową i in.), czy choćby zaświadczenie ze spółdzielni, że w tym czasie mieszkaliśmy pod innym adresem – koniecznie ze wskazaną datą, aby Sąd mógł zweryfikować, czy rzeczywiście w dacie doręczenia zamieszkiwaliśmy pod innym adresem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w w temacie sprzeciwu od nakazu zapłaty zajrzyj na stronę Przedawnienie Długu lub dowiedz się więcej czytając wpisy:

  1. E-sąd w Lublinie – Nakaz Zapłaty. 4 zarzuty, które warto podnieść!
  2. Jak uzupełnić braki formalne sprzeciwu?
  3. Nakaz zapłaty z Elbląga – jak podjąć obronę?
  4. Co zrobić, jeśli nie wiedziałem o nakazie zapłaty?

Co zawrzeć w sprzeciwie
(kwestie formalne)

W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody.

Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu – dlatego najrozsądniej w sprzeciwie podnieść wszelkie zarzuty i przytoczyć wszelkie okoliczności, jakie mogą być nam pomocne w przekonaniu Sądu do naszych racji.

WAŻNE :

Ustawa przewiduje obowiązek wniesienia sprzeciwu na odpowiednim urzędowym formularzu (link do pobrania formularza tutaj). Najprościej sprawdzić, czy pozew wniesiony został na formularzu – jeśli tak to analogicznie, sprzeciw także wnosimy na formularzu. Dochowanie tego obowiązku jest istotne, gdyż w przeciwnym razie Sąd wezwie stronę do uzupełnienia tego braku i wyznaczy termin, po którego bezskutecznym upływie odrzuci sprzeciw.

Zarzuty, czyli najważniejsza część sprzeciwu

By nasz sprzeciw odniósł zamierzony skutek, musimy zawrzeć w nim zarzuty – czyli określić dlaczego sprzeciwiamy się jego wykonaniu.

Przykładowo:

– jeśli wydaje się na, że roszczenie, którego dochodzi od nas przeciwnik  wynika z czynności jakiej dokonaliśmy dawno, należy podnieść zarzut przedawnienia –jeśli sąd stwierdzi, że wierzytelność faktycznie jest przedawniona, oddali powództwo (terminy przedawnienia w zależności od rodzaju dochodzonej wierzytelności różnią się; należy także pamiętać, że mogą być przerwane przez określone zachowania dłużnika, jak na przykład uznanie długu, co skutkuje liczeniem terminu przedawnienia ponownie od tego zdarzenia);

– zarzut nieudowodnienia istnienia roszczenia, kiedy na przykład wierzyciel nie dołączył do pozwu oryginału umowy pożyczki, a dłużnik kwestionuje fakt zawarcia z nim jakiejkolwiek umowy;

– zarzut nieudowodnienia wysokości dochodzonych kwot, zarówno jeśli chodzi o kwotę główną, odsetki jak i inne koszty, czy opłaty – kiedy wierzyciel nie załącza do pozwu ich szczegółowego wykazu obrazującego okresy naliczania i stopy procentowe dochodzonych odsetek, czy dokumentującego faktyczne poniesienie kosztów wyszczególnionych w pozwie;

i inne.

Gdzie wnieść sprzeciw?

Sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a jeśli został on wydany przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo (czyli sąd do którego wniesiono pozew).

Opłata

Od wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie pobiera się opłaty (zwróć uwagę, czy wydano przeciwko Tobie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, czy nakazowym – ma to istotne znaczenie, choćby właśnie ze względu na konieczność opłacenia tego drugiego)

Wniosłeś sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym? Dowiedz się jakie będą tego skutki.

W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem.  Jeśli nasz sprzeciw odnosić się będzie jedynie do części zasądzonej kwoty – postała część po upływie ww. terminu uprawomocni się i będzie mogła być egzekwowana.

Sprzeciw od nakazu zapłaty na formularzu jak wypełnić – krok po kroku

(w załączeniu przykładowy sprzeciw na formularzu)

  1. Biała rubryka na samej górze wniosku

Należy przekreślić dwie pierwsze opcje, czyli „sprzeciw od wyroku zaocznego” oraz „zarzuty od nakazu zapłaty”. Nieprzekreślone pozostawiamy tylko to co nas dotyczy, czyli „sprzeciw od nakazu zapłaty”

  1. Rubryka nr 1 „Sąd, do którego są składane sprzeciw lub zarzuty”.

Wpisujemy nazwę oraz wydział Sądu, do którego kierujemy sprzeciw.

  1. Rubryka nr 2 „Sygnatura akt”.

Przepisujemy sygnaturę znajdującą się na nakazie zapłaty.

  1. Rubryka nr 3.1.1. „Dane pozwanych składających sprzeciw od nakazu zapłaty”.

Wpisujemy swoje imię i nazwisko, adres (pod którym zamieszkujemy – będzie on jednocześnie adresem do doręczeń, jeśli w rubryce poniżej nie wskażemy innego).

  1. Rubryka nr 4 „Czy wymieniono wszystkich pozwanych składających sprzeciw?”.

Przekreślamy niewłaściwą odpowiedź, czyli należy skreślić „NIE”.

  1. Rubryka nr 5.1. „Strona powodowa”.

Wpisujemy dane strony powodowej, czyli podmiotu/osoby która dochodzi od nas zapłaty przedmiotowej należności. Sama nazwa, ewentualnie wraz z siedzibą (miastem) wystarczy, nie trzeba podawać danych adresowych.

  1. Rubryka 5.2. „Strona pozwana”.

Wpisujemy ponownie swoje dane – tym razem jedynie imię i nazwisko.

  1. Rubryka nr 6 „Zakres zaskarżenia nakazu lub wyroku zaocznego”.

Przekreślamy „w części”, chyba że pragniemy zaskarżyć jedynie część nakazu.

  1. Rubryka nr 7 „Zarzuty i wnioski pozwanego”.

W pierwszym myślniku wpisujemy, co zarzucamy nakazowi – np. zarzut nieudowodnienia wysokości roszczeni i zarzut przedawnienia. Drugi myślnik przekreślamy. Jeśli mamy inne wniosku odnośnie przeprowadzanej rozprawy, np. chcemy zgłosić zarzut niewłaściwości sądu, czy wnioskować o przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność pozwanego – zawieramy je w trzecim myślniku.

  1. Rubryka nr 8 „Żądanie zwrotu kosztów procesu”.

Wypełniamy jeśli wnosimy o zwrot kosztów procesu.

  1. Rubryka nr 9 „Uzasadnienie”.

Tutaj opisujemy zarzuty od nakazu zapłaty, oraz wskazujemy okoliczności i dowody na potwierdzenie naszych słów.

  1. Rubryka nr 10 „Wnioski dowodowe”.

Tu wymieniamy kolejno dowody, jakie chcemy załączyć do sprzeciwu i równolegle, w kolumnie obok określamy stwierdzeniu jakiego faktu mają one dowodzić.

  1. Rubryka nr 11 „Czy powyżej zgłoszono wszystkie dowody?”.

Przekreślamy „nie”, chyba, że miejsce wyszczególnione na dowody nam nie wystarczyło – wtedy postępujemy zgodnie z instrukcją zawartą w tej rubryce.

  1. Rubryka nr 12 „Załączniki”

Wymieniamy kolejno w punktach co załączamy do sprzeciwu. Obowiązkowo odpis sprzeciwu od nakazu zapłaty, wraz z innymi załącznikami jeśli takie są, dla strony powodowej.

  1. Rubryki nr 13 i 14

Należy wpisać czytelnie imię i nazwisko osoby składającej sprzeciw oraz podpisać się i wpisać datę wnoszenia sprzeciwu.

  1. Wszystkie rubryki które pozostały puste przekreślamy.

Na koniec warto pamiętać, że jeśli w terminie nie wniesiesz skutecznie sprzeciwu nakaz zapłaty wywrze skutki prawomocnego wyroku. W razie braku wykonywania jego postanowień przez pozwanego, będzie stanowić podstawę do wszczęcia egzekucji przez komornika.

Pobierz wzór – Sprzeciw od nakazu zapłaty wzór wypełniony

pobierz word

apl. radc. Jagoda Frączkowska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz

Potrzebujesz Pomocy?

Pledziewicz Kancelaria

Pledziewicz Kancelaria to specjalizująca się w prawie bankowym, wierzytelnościach i sprawach komorniczych kancelaria radcowska. Kancelaria prowadzi sprawy w całej Polsce. Zapoznaj się z ofertą