Dług Komornik

Grzywna od komornika. 7 przypadków, w których komornik nałoży grzywnę.

Grzywna od komornika
4.3/5 - (6 votes)

W ramach prowadzonych działań egzekucyjnych komornikowi przysługuje prawo ukarania grzywną w ściśle określonych przypadkach. Grzywna od komornika jest rodzajem kary nakładanym na osobę względem, której toczy się egzekucja.

Przypadek pierwszy: odmowa złożenia wyjaśnień

Na mocy art. 761 KPC organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania oraz osób trzecich złożenia wyjaśnień oraz informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Ustawodawca wymienił kilka przykładowych podmiotów, od których komornik może żądać informacji, jednak jest to katalog otwarty i nikt nie może odmówić jej udzielenia powołując się na fakt, że nie został wymieniony w art. 761 KPC. Informacje, których może żądać, muszą być ściśle powiązane z prowadzoną egzekucją – będzie to na przykład żądanie udzielenia informacji o stanie majątkowym dłużnika.

Od wykonanie tego żądania uchylić się można tylko w takim zakresie, w jakim KPC przewiduje możliwość odmowy przedstawienia dokumentu, złożenia zeznań w charakterze świadka albo odpowiedzi na zadane pytanie. Będą to więc:
– małżonkowie, także po ustaniu małżeństwa
– wstępni, zstępni, rodzeństwo lub powinowaci w tej samej linii lub stopniu
– osoby pozostające w stosunku przysposobienia, także po wygaśnięciu
– jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich wymienionych powyżej na odpowiedzialność karną, hańcę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej

Osoba, która bez uzasadnienia – więc niespełniająca powyższych wymogów – odmawia udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji lub świadomie udziela fałszywe może być ukarana na wniosek wierzyciela lub z urzędu grzywną do dwóch tysięcy złotych.

Przypadek drugi: niepowiadomienie o zmianie miejsca pobytu lub zmianie pracodawcy

Takiej samej grzywnie podlega dłużnik, który nie dopełnił obowiązku poinformowania o zmianie miejsca swojego pobytu lub o zmianie pracodawcy.

Przypadek trzeci: niewłaściwe zachowanie

Prawo ukarania grzywny przysługuje komornikowi także wobec każdej osoby, która zachowuje się niewłaściwie lub przeszkadza jego czynnościom (art. 764 KPC). W takiej sytuacji maksymalna wysokość grzywny może wynieść tysiąc złotych. Grzywna jest jednak ostatecznością. Najpierw komornik powinien daną osobę upomnieć. Jeśli mimo upomnienia osoba nadal zachowuje się nieodpowiednio lub przeszkadza w czynnościach komornik powinien wezwać ją do wydalenia z miejsca czynności. Nałożyć grzywnę można dopiero wtedy, jeśli po wezwaniu do opuszczenia miejsca osoba nadal nie zmienia swojego postępowania.

Przypadek czwarty: niezłożenie wykazu majątku

Czwarta możliwość została wprowadzona nowelizacją art. Art. 8011 KPC z 2018 roku i zacznie obowiązywać od stycznia 2019. Jeśli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu swojego majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane pytanie komornik może ukarać go grzywną. Jeśli mimo tego, dłużnik nadal nie dopełni swojego obowiązku, może zostać do tego przymuszony przez sąd.

Przypadek piąty: naruszenie obowiązków przez pracodawcę dłużnika

Na pracodawcę dłużnika KPC nakłada szereg obowiązków związanych z wypłatą wynagrodzenia dłużnikowi. Wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi wypłaty wyższej niż wolnej od zajęcia a pozostałą, zajętą kwotę, przekazywał bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi. Co więcej, dokonując zajęcia wynagrodzenia komornik nakłada na pracodawcę obowiązek przedstawienia w ciągu tygodnia zestawienia wynagrodzenia dłużnika z ostatnich trzech miesięcy, podania w jakiej kwocie i terminach będzie przekazywał zajęte wynagrodzenie wierzycielowi a w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia – o rodzaju tych przeszkód (np. Czy inne osoby roszczą sobie prawa do wynagrodzenia, czy toczy się już inna egzekucja). W razie niezastosowania komornik może nałożyć grzywnę w wysokości do dwóch tysięcy złotych.

Przypadek szósty: dokonanie niezgodnej z prawem wypłaty z zajętego rachunku bankowego

Jeśli, pomimo zajęcia, bank dokona wypłaty z rachunku bankowego dłużnika zajętej kwoty, pracownicy banku winni tej sytuacji mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do dwóch tysięcy złotych.

Przypadek siódmy: niezastosowanie się do wezwań komornika i obowiązków wynikających z zajęcia

W takiej sytuacji komornik może nałożyć grzywnę w wysokości do dwóch tysięcy złotych. Część tych obowiązków zostało wymienionych w poprzednich punktach.

Grzywna od komornika – skarga

Na postanowienie komornika o ukaraniu grzywną przysługuje skarga na czynności komornika do sądu rejonowego, przy którym komornik działa. Jak napisać taką skargę możesz dowiedzieć się z artykułu: Skarga na czynności komornika – ukaranie grzywną

Damian Karaszewski

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz

Potrzebujesz Pomocy?

Pledziewicz Kancelaria

Pledziewicz Kancelaria to specjalizująca się w prawie bankowym, wierzytelnościach i sprawach komorniczych kancelaria radcowska. Kancelaria prowadzi sprawy w całej Polsce. Zapoznaj się z ofertą