Sprawa Sądowa Wzory pism

Pełnomocnictwo dla członka rodziny do zastępowania przed sądem – wzór z objaśnieniem

Pełnomocnictwo dla członka rodziny
3.8/5 - (10 votes)

Katalog osób, które mogą występować w sądzie jako nasi pełnomocnicy procesowi jest bardzo szeroki. O tym, że możemy udzielić pełnomocnictwo dla członka rodziny do reprezentowania nas przed sądem, pisałam wcześniej: Pełnomocnik przed sądem – kto może nim zostać?. Warto przypomnieć, iż do tej grupy osób zaliczają się między innymi małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni oraz osoby pozostające z nami w stosunku przysposobienia.

Jak wspomniałam, katalog jest szeroki, ale bezwzględnie zamknięty. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 12 czerwca 2015 r. II CZ 27/15:

„Artykuł 87 k.p.c. ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może być obchodzony, ani przez sąd, ani przez strony. Osoba, której ustawa nie pozwala na występowanie w charakterze pełnomocnika nie może być dopuszczona do działania na jakimkolwiek etapie postępowania; nie może jej na to zezwolić sąd i przeszkody tej nie jest władna usunąć wola strony”.

Ponadto, dopuszczenie osoby spoza kręgu uprawnionych do bycia pełnomocnikiem procesowym, skutkować może nieważnością postępowania, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 09 kwietnia 2015 r. II CSK 770/14.

Jak sporządzić pełnomocnictwo dla członka rodziny?

Istotne jest, abyśmy tej osobie udzielili pełnomocnictwa procesowego. Jak sporządzić pełnomocnictwo procesowe dla członka rodziny? Pełnomocnictwo procesowe musi mieć określoną datę sporządzenia. Pełnomocnictwo musimy odpowiednio zatytułować. W tytule wskazujemy, czy udzielamy go do wszystkich spraw, czy do działania w konkretnej sprawie, czy jedynie do określonej czynności procesowej.

W treści pełnomocnictwa podajemy swoje dane, jako mocodawcy. Należy podać swoje imię i nazwisko (także rodowe). Możemy wskazać numer PESEL i numer dowodu osobistego, a także adres zamieszkania. Następnie, podając te same dane, wskazujemy osobę, której udzielamy pełnomocnictwa. W treści także określamy, do czego nasze pełnomocnictwo upoważnia – do działania we wszystkich sprawach, czy do działania tylko we wskazanej sprawie, czy też do określonej czynności procesowej. Jeśli nasze pełnomocnictwo jest pełnomocnictwem ogólnym, wystarczy stwierdzenie, że upoważniamy do działania we wszystkich sprawach prowadzonych sądami powszechnymi wszystkich instancji. Warto także wskazać, jaka więź łączy nas z pełnomocnikiem procesowym.

Ważną informacją jest to, że o ile pełnomocnictwo procesowe zazwyczaj podlega opłacie w wysokości 17,00 złotych, gdy udzielamy go członkom rodziny – jesteśmy z tej opłaty całkowicie zwolnieni.

Pobierz wzór – Pełnomocnictwo dla członka rodziny

word_dl

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz