Odszkodowania Szkody na Mieniu Wzory pism

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – wypłata odszkodowania z OC

5/5 - (2 votes)

Umowa ubezpieczenia jest tzw. umową losową. Charakteryzuje się ona tym, że wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela, jak i jej wysokość jest uzależniona od zaistnienia pewnego zdarzenia określonego w umowie ubezpieczenia, np. kolizji drogowej, wypadku samochodowego, czy kradzieży pojazdu. Ustawa z dnia 19 grudnia 2016 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych gwarantuje poszkodowanemu otrzymanie odszkodowania na pokrycie strat w związku z kolizją lub wypadkiem drogowym, a po stronie zakładu ubezpieczeń leży obowiązek wypłaty odszkodowania poszkodowanemu.

W teorii koncepcja wypłaty odszkodowania prezentuje się satysfakcjonująco, jednak w praktyce większość z nas zetknęła się z sytuacją, kiedy kwota wypłacona przez ubezpieczyciela na pokrycie szkody była niewystarczająca do naprawienia pojazdu. W takiej sytuacji poszkodowany może skorzystać z instytucji odwołania od decyzji ubezpieczyciela, do złożenia której ubezpieczony ma pełne prawo – niezależnie od tego, czy ubezpieczyciel wspomina o tym prawie w swojej decyzji. W odwołaniu takim poszkodowany może powoływać się na zbyt niską i niewystarczającą kwotę przyznanego odszkodowania, lub na jej niewypłacenie z powodu decyzji odmownej. Jak takie odwołanie napisać, gdzie i w jakim terminie je złożyć, a także co powinno być zawarte w takim piśmie – odpowiem poniżej.

  1. Forma odwołania

Przede wszystkim należy pamiętać, aby swoje odwołanie od decyzji wysłać w formie pisemnej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres centrali właściwego zakładu ubezpieczeń – wtedy mamy pewność, że nasze odwołanie zostanie dostarczone do firmy ubezpieczeniowej i ubezpieczyciel będzie musiał się do niego ustosunkować. Warto wspomnieć, że w przypadku braku odpowiedzi od zakładu ubezpieczeniowego w ciągu 30 dni uznaje się, że przyznał on nam rację, o czym stanowi art. 8 ustawy z dnia 15 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i Rzeczniku Finansowym. W wyjątkowych, umotywowanych przez ubezpieczyciela przypadkach termin ten może przeciągnąć się do 60 dni, jednak nie dłużej. Odwołanie należy wysłać na adres siedziby centrali ubezpieczyciela. Adres siedziby właściwego zakładu ubezpieczeń można znaleźć w internecie, a najlepiej jest się sugerować tym, jaki adres wpisany jest w Krajowym Rejestrze Sądowym – https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu.

  1. Co powinno zawierać odwołanie?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno zawierać dane ubezpieczonego, a konkretnie jego imię, nazwisko oraz adres. Następnie należy oznaczyć zakład ubezpieczeń, do którego kierowane jest odwołanie od decyzji. W piśmie należy też zawrzeć datę i miejsce sporządzenia odwołania, numer polisy i numer szkody i dzień jej powstania oraz należy wskazać wysokość żądanej przez nas kwoty. Trzeba także opisać pojazd będący przedmiotem naprawy, podając jego markę oraz numer rejestracyjny. Warto też dodać numer konta bankowego właściwego do wypłaty odszkodowania. Bardzo istotnym elementem odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest napisanie uzasadnienia naszego odwołania. Należy w nim podnieść, na jakiej podstawie kwestionujemy kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela – czy to z powodu znacznego zaniżenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe wartości rynkowej naszego samochodu, obniżenia kosztów naprawy pojazdu, czy też z powodu braku wypłaty odszkodowania. Należy także dokładnie wskazać decyzję będącą podstawą składanego przez nas odwołania poprzez podanie numeru  wraz z dokładnym opisem decyzji będącej podstawą składanego przez nas odwołania. W uzasadnieniu warto przedstawić wszystkie argumenty na poparcie naszego odwołania.

  1. Co załączyć i na czym się oprzeć

Roszczenie należy oprzeć na konkretnych dowodach. Do odwołania od decyzji ubezpieczyciela powinniśmy przede wszystkim dołączyć kosztorys naprawy samochodu sporządzony przez wybrany przez nas warsztat, który będzie wskazywał kwotę niezbędną do właściwego zreperowania pojazdu. Można również skorzystać z ekspertyzy wydanej przez niezależnego rzeczoznawcę, której moc dowodowa będzie niewątpliwie większa, niż kosztorys pochodzący z warsztatu. Dla porównania warto dołączyć kosztorys sporządzony przez zakład ubezpieczeń, do którego kierujemy decyzję, aby wskazać rozbieżności między ich wyceną, a rzeczywistym kosztem, jaki poniesiemy za naprawę.

  1. Termin na złożenie odwołania

Co do zasady, roszczenie odszkodowawcze przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia, nie dłużej jednak, niż 10 lat od dnia, kiedy nastąpiło zdarzenie powodujące szkodę. Warto jednak dochodzić swojego roszczenia jak najszybciej, gdyż wniesienie odwołania od decyzji ubezpieczyciela nie wstrzymuje biegu przedawnienia.

Pobierz wzór – Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

word_dl

spec. ds. prawnych Ewa Kędzierska

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz

Potrzebujesz pomocy – zgłoś się do Centrum Odszkodowań Copernicus