Dług Przedawnienie

Kiedy przedawnia się roszczenie?

zegar
Rate this post

Podstawowe terminy przedawnienia znajdziesz w art. 118 kodeksu cywilnego. Z tego przepisu wynikają trzy główne zasady:

1. Podstawowy termin przedawnienia wynosi 10 lat

Oznacza to, że w każdym przypadku, w którym prawo nie stanowi inaczej roszczenie ulegnie przedawnieniu właśnie po upływie tego okresu. W praktyce będą to głównie roszczenia osób fizycznych, tj. nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. roszczenia odszkodowawcze.

2. Termin przedawnienia dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą wynosi 3 lata

Jednak nas głównie interesuje zasada, zgodnie z którą roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawniają się po trzech latach. Chodzi tu oczywiście o prowadzenie działalności przez wierzyciela. Są to zatem wszystkie sytuacje, kiedy po obu stronach mamy przedsiębiorców, np. kredyt dla firm, jak i takie, w których po drugiej stronie jest konsument. Do tej grupy zalicza się zatem większość długów – kredyty konsumenckie, pożyczki.

3. Świadczenia okresowe przedawniają się z upływem 3 lat.

Zupełnie inną kwestią są świadczenia okresowe. Są to wszelkie świadczenia, które uiszczamy cyklicznie gdy z góry nie wiemy ile łącznie zapłacimy, jak czynsz najmu, alimenty i … odsetki. Jednak termin przedawnienia tych świadczeń to kwestia wymagająca szerszego potraktowania.  Na chwilę obecną najważniejsze dla nas jest, że jeśli przedawnia się dług główny to w tym samym momencie przedawniają się również odsetki. Nie może być zatem sytuacji takiej, że skutecznie powołujesz się na przedawnienie kredytu, a do zapłaty pozostaną „procenty”.

4. Wyjątki

No i na koniec, żeby nie było zbyt łatwo – od powyższych ogólnych reguł istnieje wiele wyjątków. Ale tym zajmę się w jednym z kolejnych wpisów. Na dziś najważniejsze jest dla Ciebie, że żaden z wyjątków nie przewiduje okresu dłuższego niż 10 lat ani krótszego niż pół roku. Znasz zatem najszersze ramy przedawnienia.
No tak… wiesz już jakie są terminy przedawnienia ale wypadałoby tez wiedzieć od kiedy właściwie te 10 czy 3 lata się liczą. Zapraszam zatem do lektury kolejnych wpisów.

Artykuł skopiowany z przedawnieniedlugu.pl – Autor: Magdalena Pledziewicz

r. pr. Magdalena Pledziewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz