Prawo Spadkowe Zachowek

Zachowek po bracie lub siostrze

Zachowek brat siostra
Zachowek po bracie lub siostrze
4.3 (86.67%) 6 vote[s]

Z pewnością zawędrowałeś tu kierując się następującym pytaniem: czy po zmarłym bracie, lub zmarłej siostrze, przysługuje mi zachowek? Czy jeżeli nie zostałem uwzględniony w testamencie, to wciąż mogę liczyć chociaż na część spadku? Odpowiedzieć na te pytanie można krótko – taki zachowek nie przysługuje. Jeżeli jednak oprócz tego „czy” interesuje cię jeszcze „dlaczego”, zapraszam do dalszej części tekstu.

Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. – uprawnienie do zachowku przysługuje jedynie zstępnym spadkodawcy, małżonkowi spadkodawcy oraz jego rodzicom. Dla tych, dla których słowo „zstępni” może brzmieć nieco egzotycznie, już śpieszę z wyjaśnieniem – chodzi o dzieci, wnuki, prawnuki i ewentualnie kolejne pokolenia potomków zmarłego. Ponieważ w ustawie pojawia się słowo „jedynie” oczywistym jest, że rodzeństwo czy jacykolwiek inni krewni nie będą mogli ubiegać się o zachowek, ponieważ prawo w tym względzie jest bardzo precyzyjne.

Roszczenie o zachowek przysługuje tylko tym, którzy w danej sytuacji odziedziczyliby spadek z mocy ustawy. Tak więc zachowek nie przysługuje również osobom:

  1. wydziedziczonym w testamencie,
  2. uznanym orzeczeniem sądu za niegodnych dziedziczenia,
  3. które odrzuciły spadek,
  4. które zawarły ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia,
  5. małżonkowi, przeciwko któremu spadkodawca przed śmiercią wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione,
  6. małżonek pozostający ze spadkodawcą w separacji.

Nawet jeżeli zgodnie z art. 991 byliby w grupie ludzi, którym potencjalnie zachowek przysługuje.

Podsumowując, osoby którym przysługuje zachowek tworzą zamknięty katalog, nie ma w nim ani brata, ani siostry.

Tagi

Aleksander Serwiński

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz