Ochrona konsumenta Upadłość Konsumencka

Upadłość praktyczny poradnik – jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

Upadłość praktyczny poradnik - jak napisać wniosek o upadłość konsumencką
4.6/5 - (9 votes)

Łatwe Prawo: Znowelizowana, liberalna ustawa w zakresie upadłości konsumenckiej, działa na polskim rynku już 4 lata, tj. od początku 2015 roku. Czy faktycznie, po tych zmianach, łatwo jest uzyskać status upadłego konsumenta?

Czytaj również: Upadłość praktyczny poradnik – Wstęp od upadłości

Czy faktycznie łatwo jest uzyskać status upadłego

Krzysztof Oppenheim: Statystyki pokazują, że wcale nie jest proste, aby skutecznie przejść przez pierwszy etap. Etap ten zaczyna się złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, a kończy stosownym postanowieniem sądu w tej sprawie. Sukcesem kończy się trochę mniej niż 50 proc. składanych wniosków, na dodatek są znaczące różnice w statystykach różnych sądów. Uznaje się, w tzw. opinii publicznej, że warszawski sąd podchodzi najbardziej liberalnie do wniosków o upadłość konsumencką. Nie do końca jest to prawda. Analizowałem dane z okresu III kwartałów 2017 roku i okazało się, że wyższą (procentowo) „przyznawalność” upadłości konsumenckiej – w stosunku do sądu w Warszawie – mamy w sądzie w Białymstoku (56 proc.), a jeszcze większą w sądzie w Rzeszowie – ponad 75 proc., podczas gdy sąd warszawski tylko w 51 proc. składanych w tym okresie wniosków, wydał postanowienie korzystne dla wnioskodawcy. Najgorsze – dla potencjalnych upadłych – dane odnotowały w tym okresie sądy w Poznaniu i Gdańsku (35 proc. orzeczeń na „tak”), oraz lubelski sąd (dokładniej: w Świdniku pod Lublinem) – tylko 33 proc. wniosków zostało przez ten sąd zaakceptowanych, w pozostałych przypadkach nastąpiło oddalenie.

Turystyka upadłościowa, czy to ma sens?

Łatwe Prawo : Kusi zatem turystyka upadłościowa. Klient z Lublina składa wniosek w Sądzie w Rzeszowie i … znacząco zwiększa swoje szanse na uzyskanie korzystnego postanowienia. Czy takie działanie ma sens?

Krzysztof Oppenheim: Oczywiście, ale wymaga dodatkowej pracy i stosownej wiedzy. Sąd tak łatwo nie da się oszukać. W mojej Kancelarii dokładnie raz mieliśmy taką sytuację, kiedy „przekierowany” został wniosek naszej klientki z Lublina, do sądu w Warszawie (w tym sądzie wygrałem jak dotąd wszystkie sprawy). Znając złą sławę sądu w Świdniku – chodzi o sąd odpowiedzialny za wnioski z Lublina – oraz wiedząc, że temat tej klientki jest trudny, zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku w Warszawie. Ale działanie to nić nie przyniosło: sąd warszawski przesłał dokumenty do Świdnika, bowiem nie mieliśmy „mocnych” dowodów na to, iż wnioskodawca faktycznie przeprowadził się do Warszawy. I pewnie tak będzie w większości przypadków, kiedy próba zmiany sądu – celem zwiększenia szans na korzystne postanowienie – nie będzie odpowiednio przygotowana. Tu już wchodzimy w wiedzę tajemną; jeśli dana kancelaria jej nie posiada – podobne działanie może jedynie zaszkodzić sprawie.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką – profesjonalnym pełnomocnikiem czy samemu?

Łatwe Prawo : No właśnie, wchodzimy w drugi bardzo ważny temat. Jak Pan radzi składać wniosek: samemu, czy z udziałem profesjonalisty?

Krzysztof Oppenheim: Obecnie mamy na stanie blisko 200 prowadzonych spraw, ponad 80 proc. z nich zakończyła  się już postanowieniem sądu. To naprawdę spora próbka statystyczna. Moim zdaniem składanie wniosku bez fachowej pomocy jest nader ryzykowne. Oczywiście można wydrukować sobie wniosek z Internetu, teoretycznie spora część rubryk wydaje się prosta do wypełnienia. Ale jeśli coś ważnego opuścimy, głównie jeśli chodzi o wymagane przez sąd dokumenty, będziemy wzywani do uzupełnienia braków formalnych. Mamy na to 7 dni, jeśli nie spełnimy wymogu – wniosek zostanie oddalony.

Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką – łatwo zrobić fałszywy krok

Poza tym w treści ustawy kryje się sporo pułapek, a osoba, która nie zajmuje się pisaniem wniosków zawodowo – łatwo może zrobić fałszywy krok i sama się podłoży przez napisanie zbyt wiele w treści wniosku. Z perspektywy 4 lat, czyli czasu od kiedy zajmuję się aktywnie tą działalnością, widzę jak łatwo popełnić błąd. Niektóre fakty z życia wnioskodawcy należy bezwzględnie utajnić, inne zaś – opisać lekko inaczej, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Ale z drugiej strony, podawanie we wniosku faktów niezgodnie ze stanem faktycznym – o ile zostanie to potem udowodnione – oznacza automatyczne oddalenie wniosku. Powiem tak: w trudnych sprawach, których prowadziłem naprawdę wiele, napisanie wniosku to zwykle ostra jazda po bandzie. Dlatego też nie zalecam samodzielnej próby ubiegania się o status upadłego. Inna kwestia – to także temat niezwykle istotny – to właściwy wybór kancelarii, która sprawę poprowadzi.  Mam na uwadze zarówno poziom merytoryczny osób tworzących wniosek o upadłość konsumencką, jak również cenę takiej usługi. Czasem klienci płacą „jak za zboże”, a wykonana praca jest i tak bardzo marnej jakości.

Jakie są „uczciwe” ceny pomocy przy uzyskaniu upadłości?

Łatwe Prawo: Dziękuję za dzisiejszą rozmowę. Proponuję zatem w kolejnym odcinku tego cyklu zająć się omówieniem „uczciwego” cennika pomocy przy uzyskaniu upadłości konsumenckiej. Czyli ile to powinno kosztować, aby nie przepłacać, ale także – aby nie trafić do amatorów, kuszących wybitnie atrakcyjną ceną takiej usługi.K

Krzysztof Oppenheim

ekspert finansowy od kredytów hipotecznych, restrukturyzacji i konsolidacji zobowiązań, związany z bankowością od 1993 r.  Specjalizuje się także m.in. w upadłości konsumenckiej (od początku 2015 roku), rozwiązywaniu problemów kredytów „frankowych”, oraz w pomocy kredytobiorcom przy ich sporach z bankami. Od kilku lat prowadzi Kancelarię Finansową ze specjalizacją – antywindykacja.

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach Upadłości Konsumenckiej zapraszam do kontaktu

Krzysztof Oppenheim

Wypełnij formularz

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Telefon (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości

    Akceptuję Politykę Prywatności