Prawo Spadkowe

Kto jest spadkobiercą czyli kolejność dziedziczenia

rodzina
5/5 - (5 votes)

Gdy spadkodawca umiera i nie pozostawia po sobie testamentu często stajemy przed dylematem – kto właściwie w świetle prawa jest spadkobiercą? Krąg spadkobierców ustala się wówczas na podstawie przepisów prawa cywilnego, a konkretnie art. 931-940 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami kolejność dziedziczenia ustawowego (tj. w braku sporządzenia testamentu) jest następująca:

  1. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy i małżonek, który pozostawał ze spadkodawcą w związku małżeńskim w chwili jego śmierci.
  2. Jeśli któreś z dzieci zmarło przed spadkodawcą – udział, który by mu przypadał dziedziczą dalsi zstępni dziecka, które nie dożyło śmierci spadkodawcy, tj. jego dzieci, a jeżeli i te nie dożyły śmierci spadkodawcy – wnuki, prawnuki aż do wyczerpania linii.
  3. W braku wyżej wskazanych zstępnych – do spadku obok małżonka powołani są rodzice spadkodawcy.
  4. Jeżeli spadkodawca w chwili śmierci nie miał ani zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków itd.) ani małżonka – spadek po nim dziedziczą jego rodzice.
  5. Jeżeli jedno z rodziców zmarło przed spadkodawcą – jego udział przypada rodzeństwu
  6. W dalszej kolejności dziedziczą zstępni rodzeństwa (ich dzieci, wnuki, prawnuki itd.).
  7. Dopiero jeśli brak jest zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych – cały spadek przypada małżonkowi
  8. Jeżeli brak jest również małżonka – do dziedziczenia dochodzą dziadkowie
  9. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym, czyli ciotkom i wujkom spadkodawcy oraz ich zstępnym aż do wyczerpania linii.
  10. Jeśli spadkodawca nie pozostawił ani małżonka ani krewnych wskazanych w punktach powyższych wówczas spadek po nim może odziedziczyć pasierb, czyli dziecko współmałżonka (w tym wypadku współmałżonka, który musiał umrzeć jeszcze przed spadkodawcą). Dzieje się to jednak pod warunkiem, że w chwili śmierci spadkodawcy jego pasierb był już osierocony, czyli zmarli obydwoje jego rodzice.
  11. W ostatniej kolejności do dziedziczenia powołana jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

 

Treść wpisu z przegladspadkowy.pl

r. pr. Magdalena Pledziewicz

Dodaj Komentarz

Zostaw komentarz